Základy plstenia - www.welcometocreativity.sk

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Základy plstenia

Návody na výrobu

Plstenie?... Ako na to?

Keď privoniate k nadýchanému chumáčiku ovčej vlny, ucítite svieži letný vánok na lúke, na ktorej sa ovečky pásli. Ovčia vlna je naozaj veľmi inšpiratívne materiál a dá sa z nej vyrobiť veľa krásnych dekorácií aj šperkov, pričom práca s ňou je o to príjemnejšie, že sa jedná o materiál čisto prírodný. Preto sa nechajte polapiť technikou zvanou plstenie, kde sa najčastejšie spracováva ovčia vlna.

Druhy plstenia:
Plstenie je vlastne spracovávanie zvieracej srsti (psích, králičích chlpov, ovčej vlny, atď.), Ktorej vlákna sa do seba mechanickým namáhaním zapletajú, a tým sa plste - teda z nadýchaného chumáčika vznikne tvrdý pevný materiál. K tomuto spracovania dochádza dvoma možnými spôsobmi:
- plstením za mokra (kedy sa používa voda a mydlo)
- plstením za sucha

Tipy k plsteniu za sucha:
K plstenie za sucha potrebujeme tri dôležité veci - silný molitan, ovčiu vlnu a plstiacu ihlu. Molitan slúži ako podložka, na ktorú sa položí trochu ovčej vlny a tá sa prepichuje plstiacou ihlou. Silný by mal byť preto, aby ste veľmi jemnú ihlu nezlomili, keby prenikla cez molitan až na dosku stola. Plstiaca ihla má po stranách drobné drážky, do ktorých sa práve vlákna vlny zachytávajú a tým, že vlnu prepichneme, zachytená vlákna sa pomýlia. Ihly sa najčastejšie predávajú v troch silách - tenká, stredná a silná. Silná ihla je výborná na začiatky projektov, kedy potrebujete uplstiť telíčko postavičky a pod. Tenkú ihlou sa naopak dorábajú detaily.
Teraz už zostáva len zmieniť sa o ovčej vlne. Ovčej vlnu zakúpite u nás v internetovom obchode, alebo v predajni eshop-darceky.eu.

V našom e-shope teraz nájdete celý sortiment potrieb pre plstenie, ako sú
ihly k plstenie, nevyhnutne potrebná molitanová podložka a hlavný výrobok - samotné rúno, z ktorého variantov ponúkame ovčie rúno farbené česané.

Váš najlepší obchod!
www.welcometocreativity.sk

 
 
Counter
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky